herman.jpg

Letní nebezpečí – borelióza

S příchodem teplých letních dnů trávíme své volné chvíle v přírodě. Relaxujeme, dýcháme čerstvý vzduch, posloucháme zpěv ptáků – je nám báječně. V této pohodě nás ani nenapadne myslet na hrozbu zvanou borelióza, možná i proto, že o ní víme jen velmi málo.

Lymská borelióza je multisystémové infekční onemocnění zapříčiněné spirochetou Borrelia burgdorferi. První kožní příznaky se mohou po týdnech až měsících projevovat neurologickým, kloubním, srdečním nebo i jiným postižením. Onemocnění přenášejí klíšťata a nakazit se dá téměř všude. Na území Slovenska je boréliemi infikováno přibližně 3–20 % klíšťat, zamoření klíšťat v Čechách je 30 %, v USA až 80 %. Avšak jen 5 % osob, které přijdou do kontaktu s nakaženým klíštětem, má některý z projevů boreliózy.
Hlavním přenašečem borélie je klíště obecné – Ixodes ricinus, ale borélie byly objeveny i u jiných druhů hmyzu (komáři, mouchy, ovádi). Zanesení borélie do kožní ranky se děje zejména krevním obsahem přisátého klíštěte při vylučování, ale i nesprávným způsobem jeho likvidace. Ve slinách klíštěte se nachází anestetikum, takže asi jen 50 % nemocných udává přisátí klíštěte v anamnéze. Borélie je schopna pronikat i neporušenou kůží, takže nakazit se může i osoba, která odstraňuje klíště holýma rukama, nebo při rozmačkání vytažených klíšťat mezi prsty. O tom, zda vznikne onemocnění, rozhoduje i velikost infekční dávky, proto doba přisátí klíštěte hraje významnou úlohu při přenosu nákazy. Trvá 48 hodin (zřídka 24 hodin), než se borélie dostanou z trávicího traktu klíštěte do jeho slin a infikují hostitele. Mimořádně důležité v prevenci lymeské boreliózy jsou prohlídky pokožky na celém těle po návratu z přírody a včasné odstranění klíštěte. Z kůže se borélie šíří lymfatickými cestami a po proniknutí do krevního oběhu dochází ke generalizaci. Onemocnění ustoupí i spontánně a případné postižení dalších orgánů závisí též na adekvátní antibiotické léčbě. Klinické projevy jsou velmi pestré a závisí na stadiu onemocnění.

Choroba má tři fáze, mezi kterými bývá různě dlouhé období zdánlivého klidu.

1. stadium – včasně lokalizované infekce – crytema migrans – se projeví za 3 až 30 dní v místě přisátí klíštěte zčervenáním na ploše o velikosti nejméně 5 cm v průměru, které se šíří do okolí, ve středu bledne a obyčejně nesvrbí ani nebolí. Někdy jsou přítomné projevy "letní chřipky” – zvýšení teploty, bolesti ve svalech, kloubech, nápadná únavnost, bolesti hlavy, ztuhnutí šíje. Příznaky nejsou konstantní, jsou charakteristické svou měnivostí. V tomto období se doporučuje antibiotická léčba. Avšak i bez ní po několika týdnech všechny příznaky obyčejně spontánně zmizí a zčervenání postupně bledne od centra.

2. stadium – po období klidu, které trvá několik týdnů až měsíců, se mohou objevit nové příznaky s postižením kořenů míchy nebo hlavových nervů. Téměř typickým příznakem je oboustranná obrna lícního nervu. Pro toto stadium jsou charakteristické migrující bolesti kloubů, často bez otoku. Bolest se projevuje jen v jednom nebo ve dvou kloubech současně a trvá v dané lokalitě obvykle několik hodin nebo dnů. Přítomnost borélií v organismu může zapříčinit zánětlivé změny i v dalších orgánech, např. v srdci, játrech, ledvinách nebo v oku.

3. stadium – může být pokračováním druhého a nebo se objeví po několika měsících až letech. Nejčastěji jsou postiženy klouby, kůže a nervový systém. Pro toto stadium je typické postižení jednoho velkého kloubu (kolene, lokte nebo ramene). Chronická neurologická poškození se mohou objevit po létech latentního stadia s příznaky klinicky podobnými sclerosis multiplex, nebo psychickými projevy, jako jsou poruchy spánku, snížená koncentrační schopnost, depresivní stavy, případně chronickým únavovým syndromem.

Chemická léčba je kauzální (zaměřená na příčinu) jen v 1. stadiu antibiotiky, které je nutné užívat minimálně 2–3 týdny. V dalších stadiích je léčba symptomatická. Tam, kde končí možnosti chemické léčby, přichází na pomoc léčba přírodní. V Energy máme přípravek, který si s boréliemi dokáže poradit. Drags imun je v tomto případě malý zázrak. Jako preventivní ochranu před lymskou boreliózou užívejte Drags imun po dobu možné inkubace, tj. 30 dnů, a současně s ním potírejte postižené místo po odstranění klíštěte. V období prvního stadia užívejte Drags imun spolu s antibiotiky. Podle mých zkušeností je možné vyléčit 2. stadium onemocnění užíváním kombinace přípravků Drags imun a Korolen při postižení nervového systému a Drags imun s Renolem při postižení kloubů. Ani ve 3. stadiu se nevzdávejte, příznaky onemocnění se určitě zmírní a zázraky se dějí, pokud v ně věříme.

Přeji krásné léto v přírodě. A nezapomeňte – s Drags imunem se budete cítit bezpečně.

MUDr. Mária Butkovičová
06.11.2008 11:27:57
Katka Netolická
Klub Energy Praha 4, Budějovická 601/128, Praha 4 - Krč :: Tel.: 241 402 723
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one