herman.jpg

 


HEŘMÁNEK PRAVÝ– Chamomilla recutita

TRPĚLIVÝ OCHRÁNCE DOMOVA A SLABÝCH ŽENHeřmánek pravý, latinsky Chamomilla recutita nebo také Matricaria chamomilla, je velmi dobře vědecky prozkoumaná jednoletá léčivá rostlina, která se těší dlouhodobé úctě nejen přírodní, ale i klasické západní medicíny. Dorůstá výšky průměrně půl metru a v průběhu května rozkvétá kvítky uspořádanými do květních úborů s bílými květními plátky, které vyrůstají po obvodu polokulovitých žlutých terčovitých středů. Takové květy jsou ovšem typické pro řadu jiných, heřmánku podobných rostlin z čeledi hvězdicovitých, a tak je poměrně snadné si heřmánek s některou z nich splést (např. heřmánkovec nebo rmen). Heřmánek pravý se od jiných jemu podobných bylin liší především tím, že jeho květní lůžko je duté a jeho květy po rozemnutí typicky heřmánkově voní.

Květy heřmánku se sbírají za sucha od května do srpna a suší velmi zvolna v tenké vrstvě. Důležité je při sběru vybírat pouze nepřekvetlé květy, jejichž bílé okrajové lístky jsou rozprostřené do roviny. Překvetlé květy se při sušení totiž rozpadají a poznají se právě podle sklopených bílých okrajů.

 Heřmánek pravý je původní pravděpodobně v jižní a jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii, velmi rychle ovšem zdomácněl všude, kde si našel suché, teplé a planě vyhlížející stanoviště. Do Ameriky i Austrálie byl heřmánek údajně zavlečen spolu s obilným osivem a místní vegetací byl přijat více než přátelsky. Heřmánek je totiž jakýsi “rostlinný lékař”, z jehož blízkosti těží všechny okolní rostlinné druhy, jelikož je chrání před napadením hmyzem a celkově zlepšuje jejich zdravotní stav a schopnost regenerace.

 Heřmánek je jednou z nejznámějších léčivých rostlin a jeho hojivé a protizánětlivé účinky jsou využívány již tisíce let. Jeho chemické složení je laboratorně velmi pečlivě prozkoumáno, takže se dobře ví, že za jeho léčivé účinky může přítomnost éterických silic (chamazulen a bisabolol), flavonoidů (apigernin, luteolin) a kumarinů. Přesné chemické složení heřmánkové drogy ovšem není zdaleka tak důležité jako fakt, že působí velmi efektivně proti zánětům kůže, sliznic a trávicího ústrojí. Účinný je především proti kvasinkám, plísním a bakteriím. Používá se k ošetření a podpoře hojení otevřených ran, kožních vyrážek a k výplachům všech podrážděných či zanícených tělních dutin. Regeneračních vlastností heřmánku se hojně využívá v pleťové a vlasové kosmetice – čistí a zjemňuje pleť, posiluje vlasovou pokožku a používá se k přirozenému zesvětlení vlasů a ke zvýšení jejich lesku (pro tyto účely je nutné heřmánek povařit). Vnitřní užívání nálevu z heřmánku (jen přelít a nechat vyluhovat) zmírňuje žaludeční a střevní problémy (nevolnost, koliky, vředy, průjem a nadýmání). Dobře se také uplatňuje při chronických zánětech močových cest a při odstraňování ledvinových kamenů. Mírní křeče a je tedy vhodný při bolestivé menstruaci. Heřmánek je tradičně považován za rostlinu, která je obecně velmi příhodná právě pro ženy a mladé dívky, a to především pro ty, které jsou citlivé a bojácné, mají obavy ze sexuálního života a touží po ochranitelské náruči.

Při nachlazení se používá jako prostředek proti horečce, zastydlé rýmě a zánětům nosohltanu. Díky přítomnosti velkého množství těkavých olejů se hodí k inhalaci při jakémkoli onemocnění dýchacích cest a astmatu. O heřmánku se také traduje, že je velmi vhodnou bylinou pro děti. Je totiž velmi účinným a naprosto neškodným sedativem navozujícím spánek a mírnícím stres a úzkost. Doporučit jej lze zejména pro podrážděné, neklidné a rozmrzelé děti, dokáže utišit plačící kojence.

I tak trpělivou rostlinou, jako je heřmánek, je ovšem možné se předávkovat, případně si na něj vypěstovat alergii. Proto je dobré vyvarovat se dlouhodobého jednostranného užívání, střídat heřmánek s jinými bylinami, případně jej používat jako součást bylinných směsí. V pohanské tradici byl heřmánek uctíván jako rostlina Slunce a byl nedílnou součástí kadidel a rituálních koupelí při oslavách letního slunovratu. Má pověst očistné rostliny, která chrání před negativní energií a proto se vysazoval pod okny a v okolí domovních dveří. Pokud bydlíte v bytě a heřmánek si tudíž přede dveře vysadit nemůžete, pověste plátěný sáček se sušeným heřmánkem na domovní kliku, případně jej vložte pod polštář – ochrání vás a budete se cítit v bezpečí.

Mgr. Tereza VIKTOROVÁ
21.07.2008 10:16:25
Katka Netolická
Klub Energy Praha 4, Budějovická 601/128, Praha 4 - Krč :: Tel.: 241 402 723
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one